THAÇI LAJMËROHET NGA GJERMANIA, TREGON ÇFARË QËNDRIMI DO TË MBAJË NË KONFERENCËN E MYNIHUT

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti Hashim Thaçi nga Gjermani ka folur për qëndrimet që do të mbajë në Konferencën e Munihut.

Presidenti duket se nuk e ka thënë asnjë fjalë për ftesën që ia bëri sot Kryeministri Albin Kurti për takim para shkuarjes në Gjermani.

Kurti dëshironte koordinim me Thaçin, por pak minuta pasi e ftoi, Zyra e Presidentit njoftoi se ai është nisur për në Gjermani.

Thaçi thotë se është i fokusuar në ruajtjen e interesimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën dhe stabilititetin në Ballkan.

“Këtë vit do të fokusohem në nevojën për të ruajtur interesimin dhe vëmendjen e SHBA-së, por edhe të BE-së dhe vendeve anëtare të saj në Kosovë dhe paqen e stabilitetin në tërë Ballkanin Perëndimor. Është shumë e rëndësishme që të punojmë në tejkalimin e kësaj pike kur marrëdhënia jonë me BE-në është lënduar për shkak të vonesës në marrjen e vendimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës”, ka thënë presidenti Thaçi për indeksonline.net.

Presidenti Thaçi ka thënë se edhe në margjinat e konferencës do të takohet me zyrtarë të shteteve dhe organizatave ndërkombëtare, ndër ta edhe me ambasadorin Grenell, i cili është ambasador i SHBA-së në Gjermani dhe i dërguari i presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Insajderi

Share.

Kommentarfunktion ist geschlossen.